Dnes je zámecký komplex jako nemovitost majetkem města Zlína, zámecký mobiliář, který obsahuje několik tisíc unikátních a historicky cenných sbírkových předmětů, majetkem státu. Pro svou ojedinělost byl zámek s parterem obklopujícího romantického parku zapsán do Ústředního seznamu nemovitých a kulturních památek ČR.
Zámek je součástí krásného historického parku se zoologickou zahradou.
HISTORIE
Historie zámku Lešná začíná s koncem historie dříve slavného valašského hradu Lukova, který v roce 1724 získala rakouská šlechta Seilernů. Seilernové na Moravě však prakticky nepobývali, hrad postupně zcela zchátral a v roce 1793 byl už neobydlený. Seilernové za něj neměli žádnou odpovídající náhradu, proto začali hledat prostor pro stavbu nového reprezentativního sídla. Zvolili si návrší na dohled od původního hradu Lukova - Lešnou. Výstavba celého areálu započala někdy na podzim roku 1804, kdy zde vznikla stavba určená k chovu bažantů a sloužící současně jako obydlí správce bažantnice. V roce 1807 byl dokončen původní lešenský zámek. Byla to jednoduchá jednopatrová budova, která se pouze na jednom místě zvedala do úrovně druhého patra. Původní zámek po dobu 80 let sloužil hraběcí rodině pouze jako letní sídlo. V zimě Seilernové pobývali na svých statcích v Rakousku. V roce 1887 nechal tehdejší majitel panství František Seilern původní zámeckou budovu zbourat. Na jejím místě pak během sedmi let vyrostla daleko reprezentativnější rezidence. Stavbu zámku řídil autor projektu, vídeňský architekt Johann Mick. Ten se však dokončení díla nedožil, zemřel v roce 1890. Budování lešenského sídla převzal další vídeňský architekt Viktor Siedek. Koncem roku 1891 byly stavební práce hotové, v letech 1892-1893 se provádělo náročné vybavování interiérů. Na zařízování zámku se rozhodně nešetřilo. Přepychové dřevěné obložení stěn a stropů zhotovili vídeňští mistři z mořeného slavoňského dubu, nábytek se vozil z Londýna, látky pro čalounění z Paříže. Po sedmi letech tak vniklo přepychové a velmi komfortní sídlo. Zámek byl vytápěn ústředním teplovodním topením, byla zde zavedena elektřina, nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí telefon, prostroné koupelny a splachovací toalety. Nový zámek se stal předním sídlem Seilernů, kteří jej vlastnili až do dubna 1945.
PROHLÍDKAZákladní okruh - vstupní hala, malý salónek, jídelna, Sál předků, kulečníkový salónek, dámský salónek, ložnice, koupelna, společenský salón, zámecká kaple, knihovka. Dřevořezbářské práce, umělecké předměty z celého světa. Délka prohlídky 40 min.
Rozšířený okruh - Vstupní hala a kaple, malý salonek, jídelna, Sál předků, kulečníková herna, dámský salónek, ložnice a koupelna, společenský salon, knihovna, schodiště, pracovna hraběte Josefa Seilerna, nově zrekonstruované pokoje s historickými fotografiemi a výhledem na zámecké nádvoří. Délka prohlídky 60 min.
OTEVÍRACÍ DOBA
Listopad-březen: zámek uzavřen
Duben: úterý-pátek prohlídky v 11.00, 13.00 a 15.00 hod., víkendy 9.30-16.00 hod.
Květen: úterý-pátek 9.30-16.00 hod., víkendy 9.30-17.00 hod.
Červen: 9.00-17.00 hod., víkendy 9.30-17.00 hod.
Červenec-srpen: 9.00 - 17.00, víkendy 8.00-18.00 hod.
Září: úterý-pátek prohlídky v 11.00, 13.00 a 15.00 hod., víkendy 9.30-17.00 hod.
Říjen: úterý-pátek prohlídky v 11.00, 13.00 a 15.00 hod., víkendy 10.00-16.00 hod.
Svátky a Velikonoce: 9.30-18.00 hod.
VSTUPNÉZákladní okruh
- dospělí 60 Kč
- studenti, senioři 50 Kč
- děti 3-15 let 40 Kč
- děti do 3 let zdarma
Vstupenky do zoologické zahrady neopravňují ke vstupu do zámku.
Vstupenky do zámku se prodávají před zahájením prohlídky v pokladně zámku.
Prohlídka zámku bez zaplacení vstupného do zoo není možná!
SLUŽBY- fotografováníí, filmování: zákaz v interiérech
- přístup psa: zákaz
- sociální zařízení: v areálu ZOO
- prodej pohlednic, suvenýrů, turistické známky
- občerstvení: v areálu ZOO 5 restaurací
- pronájem prostor:
- svatební obřady: mimo leden, únor, listopad, prosinec, v reprezentativním Sále předků, více na matrice Magistrátu města Zlína, tel. 577 630 111, 577 630 209
- služby cyklistům: možnost úschovy kol v uzamykatelném prostoru u hlavního vstupu do zoo, o službu stačí požádat paní pokladní
- Turistická známka No.157, ZOO a zámek Zlín - Lešná
BARIÉRY
V celém areálu jsou schůdné a řádně vyznačené cesty pro hendikepované občany. Bezbariérový přístup je zajištěn do všech pavilónů a také do zámku Lešná (pomocí speciální plošiny). Pro hendikepované návštěvníky jsou přizpůsobeny i toalety.
DOSTUPNOST- Vlakem: stanice Zlín–střed, odtud MHD nebo autobusy ČSAD
- Autobusem: autobusy MHD č. 34 a 36 nebo autobusy ČSAD ve směru Lukov, Kašava (např. z autobus. nádraží)
- Pěšky:
- Na kole: Ze Zlína vede do zoo pět kilometrů dlouhá cyklostezka č. 5067. U hlavního vstupu do zoo je k dispozici hlídané parkoviště kol.
- Autem: parkoviště P1 u hlavního (celoročního) vstupu; P2 u sezonního vstupu s parkovacími místy i pro autobusy; soukromé travnaté parkovací plochy. Parkovací služby jsou během hlavní sezony zpoplatněny, nejsou ve správě ZOO.
ZDROJ INFORMACÍ: www.zoolesna.eu
|
|