Původně gotický hrad byl vybudován ve 13.století jako královské sídlo určené pro pobyt krále při jeho návštěvě dolů. Ještě před dokončením stavby se stal sídlem královské mincovny a úřadů souvisejících s mincovnictvím.
Vlašský dvůr nejprve sloužil k ochraně obchodní stezky. Český král Václav II. zde v rámci mincovní reformy soustředil všech 17 mincoven z království. Kolem obvodových zdí dvora se vytvořilo 17 kováren - šmiten se znakem města, ze kterého byla přesídlena. Vznikla centrální ražebna (preghaus), ve které se razila jednotná královská měna tzv. Pražský groš. Mincovní reformu provedli přizvaní právníci a finančníci z Florencie, tedy z Vlach (Itálie), proto se dvoru začalo říkat "Vlašský". Václav II. zde často pobýval, proto zde vzniklo v roce 1378 královské sídlo se soukromými a reprezentačními prostorami. V 80. letech 15. století se nad šmitny přistavělo další patro a tím došlo k vyhlazení "zubaté" siluety. Smrt Ludvíka Jagellonského a nástup Habsburků na trůn znamenaly pro Vlašský dvůr úpadek. V roce 1547 bylo ražení Pražského tolaru ukončeno a v roce 1727 byla mincovna zrušena úplně. Od roku 1770 zde sídlila radnice Kutné Hory, za napoleonských válek zde byl špitál a později také chlapecká škola. Od konce 19. století vlastní objekt město a po rekonstrukci se zde nacházejí kanceláře městského úřadu.
v roce 1409 zde byl podepsán Dekret kutnohorský , v r. 1444 zde byl budoucí český král Jiří z Poděbrad zvolen nejvyšším hejtmanem východočeských landfrýdů a v r. 1448 zemským správcem, v roce 1471 zde byl mladičký polský princ Vladislav Jagellonský zvolen za českého krále.
Leden, únor, listopad, prosinec: 10:00-16:00 hod. Březen, říjen: 10:00-17:00 hod. Duben - září: 9:00-18:00 hod.
Vlašský dvůr se nachází se v centru Kutné Hory.