Jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů u nás vznikal postupně během téměř osmisetleté historie. Původně zřejmě malý lovecký hrádek či pouze dvorec moravských markrabat je v pramenech poprvé připomínán roku 1213.
HISTORIE
Veveří jako opravdový kamenný hrad vzniká pravděpodobně až před polovinou 13. století. Mimo jiné jako místo královského dohledu nad osídlováním území vzhůru proti toku řeky Svratky. Velmi výrazně byl hrad - v podstatě do dnešního rozsahu – rozšířen po polovině století 14. za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha (mladšího bratra císaře Karla IV.), který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel.
Po dobu husitských válek bylo Veveří pevnou oporou královské – tedy katolické – moci na Moravě, ale po skončení bojů je hrad a panství po několik desetiletí prakticky neustále v zástavním držení panských rodů a nakonec k roku 1531 přechází dědičně do vlastnictví pánů z Ludanic . S výjimkou hrabat ze Sinzendorfu, kterým Veveří patří téměř celé 18.
století, hrad vždy poměrně rychle střídal majitele.
Význačné pozdně renesanční přestavby proběhly na počátku 17. století. V roce 1645 byly hrady Veveří a Pernštejn jedinými pevnostmi v širokém okolí, které odolaly Švédům při obléhání města Brna. Sinzendorfové mění hrad na hospodářské centrum velkostatku, ale také upravují staré paláce k tehdy modernímu bydlení v téměř „zámeckém“ stylu. Bohužel v té době jsou strženy dva nejstarší přemyslovské paláce ještě ze 13. století.
Po roce 1870 z iniciativy kněžny Ypsilanti je výrazně upraveno okolí hradu a na jižní stráni hradního ostrohu vzniká rozsáhlý park se dvěma skleníky.
Poslední šlechtický majitel hradu a panství Veveří – Arnold De Forest – Bischofsheim jej prodal roku 1925 Československému státu. Velkostatek byl nadále řízen ústředím v Rosicích a hrad byl zpřístupněn široké turistické veřejnosti.
V letech 1942 – 1945 bylo Veveří říšskou brannou mocí zabaveno pro potřeby jednotek Wehrmachtu a SS. Tento fakt je dodnes půdou pro mnoho tajemných a temných legend a báchorek. V této době se ztratila část mobiliáře. Po válce je Veveří nakrátko opět zpřístupněno veřejnosti, ale na počátku 50.let je rozsáhlý hradní areál velmi necitlivě adaptován pro potřeby Lesnického učiliště, internátu a závodní školy práce. Tato instituce zde působila přes 20. let. a napáchala na hradě velké škody.
Po roce 1972 vzniká megalomanský projekt přestavby Veveří na mezinárodní studentské a kongresové centrum. Ze stavby byly realizovány jen první etapy, a to položení nové kanalizace a vodovodu a tzv. statické zabezpečení za pomocí rozsáhlých betonových injektáží, mikropilotáží a nástřiků.
Z dnešního hlediska je jasné, že hrad a jeho historická a umělecká hodnota byla těmito zásahy těžce poškozena. Po roce 1989 byly nedokončené práce opuštěny a hrad ponechán téměř svému osudu.
SOUČASNOST
Po několika neúspěšných pokusech o pronájem hradního areálu ke komerčnímu využití přešel SH Veveří v září roku 1999 ze správy ministerstva školství pod pravomoc ministerstva kultury a byl vřazen mezi památkové objekty spravované Národním památkovým ústavem v Brně. Díky Programu záchrany architektonického dědictví MK ČR a mimořádným dotacím ze státního rozpočtu, Statutárního města Brna, JM kraje i dobrovolným sbírkám se za posledních několik let podařilo stabilizovat alespoň ty nejhorší havarijní stavy areálu – téměř všechny střechy vnitřního hradu, opravy Purkrabství a Prachové věže, restaurování části fresek v interiéru a další.
Od roku 2002 také hrad Veveří v sezoně nabízí návštěvníkům prohlídku stále se měnících provisorních expozic. Zájemci tak mají možnost při opakovaných návštěvách sledovat postup rekonstrukčních prací. Je třeba se ale smířit s faktem, že kompletní obnova hradních budov, mobiliáře, nádvoří a parků bude otázkou dlouhých let.
STÁLÁ EXPOZICE- Volná prohlídka všech nádvoří hradu, včetně možnosti vstupu na ochozy Příhrádku, Prachovou věž a vybrané sezonní výstavy v sále za hlavní pokladnou či v přízemí Anglického traktu.
- I. prohlídkový okruh - reprezentační prostory paláce, vyhlídkovou terasu. Délka prohlídky 40 minut.
- II. prohlídkový okruh - stavebně-historický vývoj hradu - černá kuchyně, kaple, sklepy, krovy, byt klíčníka, východní hranolová věž (fyzicky náročnější okruh, doporučená je sportovní obuv, pouze pro osoby starší 15 let). Délka prohlídky 60 minut.
- Zpátky do pohádky - výstava kostýmů z hudebních pohádek Československé a České televize z let 1969 - 2008.
OTEVÍRACÍ DOBA- duben a říjen otevřeno pouze o víkendech a svátcích 9.00–17.00 hod.
- květen-září otevřeno každý den kromě pondělí 9.00–18.00 hod.
- poslední prohlídka s průvodcem začíná 1 hodinu před uzavírací dobou.
VSTUPNÉVstupné do areálu- plné vstupné 20 Kč
- snížené vstupné 10 Kč
Prohlídka interiér paláce s průvodcem - I. okruh- plné vstupné 90 Kč
- snížené vstupné 60 Kč
- rodinné vstupné 240 Kč
Prohlídka interiér paláce s průvodcem - II. okruh- plné vstupné 150 Kč
- snížené vstup 100 Kč
- prohlídka je pouze pro osoby nad 15 let
SLUŽBY- fotografování, filmování: v interiérech povoleno fotografování bez blesku, stativu a selfie tyče
- přístup se psem: pouze exteriéry, do interiérů přístup psů zakázán
- sociální zařízení: veřejné WC
- prodej: pohlednic, suvenýrů, turistické známky
- občerstvení: v areálu hradu, hradní vinotéka
- kouření: zákaz
DOSTUPNOST
Hrad se nachází 20 km severozápadně od centra Brna na soutoku řeky Svratky a potoka Veverky.
- K hradu se dostanete autobusem č. 303 na zastávku "Hrad Veveří", odtud pěšky asi 1 km po červené značce. Autobus jezdí z Veverské Bítýšky nebo od stanice tramvaje Zoologická zahrada v Brně (sem jezdí tramvaj č. 1 z Hl. nádraží nebo 3 a 11 z centra Brna).
- Autem se dostanete z Brna nebo Veverské Bítýšky. Parkoviště je jak po hradem při cestě z Brna, tak ze západní strany hradu.
- Nebo také lodí k přístavišti Hrad Veveří, odkud dojdete po silnici asi 1 km k již zmíněné zastávce autobusu Hrad Veveří.
- Může také s delší procházkou až z Veverské Bítýšky, asi 3 km podél Brněnské přehrady nebo krásnou procházkou (11 km) z Brna podél přehrady po červené turistické značce - stezka je vhodná i pro cyklisty, pouze poslední úsek je kolo třeba vést vedle sebe.
Zdroj informací: www.veveri.cz
|
|