Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Českomoravské pomezí - Moravská Třebová - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

Negarantovaná informace
Místo:Městský úřad Moravská Třebová
Adresa:nám. T. G. Masaryka 29, 571 01 Moravská Třebová
Telefon:+420 461 353 111
Fax:+420 461 311 572
Email:posta(zavináč)mtrebova(tečka)cz
WWW:http://www.moravskatrebova.cz
GPS:49°45'26,780"N, 16°39'50,500"E
Odpovědná osoba:JUDr. Miloš Izák, starosta města
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (14)[Zobrazit náhledy]

Město, ve kterém po celá staletí žili lidé, kteří svoji schopnost, zručnost a um přetvářeli do hodnot, jimž dodnes skládáme svůj obdiv. Díky této dlouhé a bohaté historii nabízí dnes Moravská Třebová široké spektrum příležitostí pro poznání, pro vnímání krásy i pro potěšení smyslů. Nabízí ale také spektrum příležitostí pro sport, turistiku, ekonomický rozvoj a investice. Moravská Třebová je městem příležitostí!

Status: město
Celková výměra: 4201 ha
Počet obyvatel: 10224 (k 1.1.2017)
Okres: Svitavy
Obvody, části: Boršov, Udánky a Sušice
Střední nadmořská výška: 360 m n. m.
Je členem: Region Moravskotřebovsko a Jevíčsko.
Partnerská města: Vlaardingen - Holandsko, Banská Štiavnica - Slovensko, Staufenberg - Německo.

HISTORIE

Moravská Třebová leží na pomezí Čech a Moravy. Město založil v polovině 13. století Boreš z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem náměstí. Řada staveb a uměleckých děl dodnes upomíná na hospodářský rozkvět a vysokou kulturní úroveň města za vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína (1486–1622), kdy byla Moravská Třebová centrem humanistické vzdělanosti a dostala přízvisko Moravské Athény. Do roku 1945 byla Moravská Třebová součástí německého jazykového ostrova zvaného Hřebečsko (Schönhengstgau) a v jejím hospodářském životě vždy dominovala textilní výroba.

PAMÁTKY

Příležitostí pro vnímání pozoruhodné krásy památek Moravské Třebové je celá řada. K nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě patří zámek, nachází se zde jedna z nejstarších renesančních památek dochovaných na sever od Alp – zámecký portál z roku 1492. Zámek je postupně rekonstruován a stává se vyhledávaným centrem kulturního a společenského dění, nabízí atraktivní zámecké expozice, tajemná zámecká sklepení, posezení ve stylové zámecké kavárně a a pro rodiny s dětmi nové dětské hřiště. Zámecké interiéry spolu s Rytířským sálem jsou nově využívány pro konání svatebních obřadů. Na zámku se nachází Největší středověká mučírna v ČR.
V centru města lze obdivovat pozdně gotické a renesanční mázhausy, z nichž některé jsou opět využívány jako prodejny, úřady apod. Na velkém počtu těchto přízemních mázhausů, vzniklých po požárech v roce 1509 a 1541, lze sledovat vývoj renesančního stavebního slohu v průběhu 16. století s typickými valenými, křížovými a hřebínkovými klenbami, zdobenými svorníky, konzolami a portály. Příkladem zachovalého mázhausu s bohatě zdobenými freskami je interiér Turistického informačního centra na náměstí.
Uprostřed náměstí se nachází morový sloup, postavený v letech 1718–1720 na paměť morové epidemie z roku 1715, jíž podlehla třetina obyvatel celého města. Tehdy asi 900 osob. Autorem díla i jeho sochařské výzdoby byl olomoucký sochař Jan Sturmer.
Zejména významnou památkou je renesanční radnice, která je hned po zámku nejrozsáhlejší renesanční stavbou ve městě. Pozoruhodná je zejména její štíhlá věž, které chybí základy. Opírá se totiž o sousedící měšťanské domy.
Další významné památky, především ojedinělý soubor renesančních kamenných náhrobků, jsou soustředěny na nedalekém Křížovém vrchu. Hodnotná umělecká díla jsou zachována i z období baroka, kdy ve městě působili vynikající umělci jako J. T. Supper, J. Pacák a další. Historické jádro města spolu s areálem zámku a Křížovým vrchem je městskou památkovou
rezervací.

KULTURA

Hodnotné a přetrvávající zážitky si odnesou návštěvníci jak z prohlídek muzea, galerií, tak také z řady pravidelně či příležitostně pořádaných kulturních a společenských akcí. Městské muzeum, mimo pravidelně obměňovaných výstav, nabízí ve stálé expozici Holzmaisterovu sbírku mimoevropského umění. Najdete zde bohaté národopisné sbírky z Egypta, Indie, Číny a Tichomoří, které nyní tvoří samostatnou expozici. Další významnou částí je japonská sbírka, jíž dominují čtyři samurajské meče. Čepel nejstaršího meče pochází z roku 1420. Samurajské meče nejsou v České republice ve stálé expozici nikde jinde k vidění. Nově je reinstalována část starého Egypta, kde najdeme mumii princezny Hereret. Po Náprstkově muzeu je tato egyptská sbírka největší v republice. Expozice je komponována jako staroegyptská hrobka s malbami na zdi. Pro návštěvníky zámku jsou připraveny nové prohlídkové okruhy, ukazující život měšťanů od doby baroka a historii selského bydlení na Moravskotřebovsku.
Tyto zážitky propojte s některou z nabídek současného života. Známé jsou například festival Vandr skrz Maló Hanó, festival Dny slovenské kultury, každoroční festival středověkých řemesel, divadla a hudby Zámecké kejkle a kratochvíle, domácí zabíjačka na zámku aneb Jak bývalo veselo na zámku i v podzámčí s bohatým programem a zabíjačkovými pochoutkami, obnovený festival folkové a country hudby Moravskotřebovský bramorák, mezinárodní festival sborového zpěvu Moravskotřebovské arkády, ukázka historické bitvy Mladějov – Blosdorf 1915 v Mladějove na Moravě, Lidové slavnosti na nedaleké zřícenině hradu Cimburk nebo v říjnu tradiční festival slivovice Biskupické kaléšek v Biskupcích, kde součástí je také přehlídka historických velocipédů, jejímž vyvrcholením je závod na jednu anglickou míli v dobových úborech.

RELAXACE A SPORT

Příležitosti pro sport, odpočinek, ale i zábavu najde v Moravské Třebové každý. Návštěvníky z blízka i z daleka láká nový, moderní aquapark. Vyhřívaná voda, tobogán, víceúrovňové brouzdaliště, ale i chrliče vody, podvodní masážní lavice a další atrakce nabízejí dokonalou relaxaci a zábavu. Aquapark je součástí velkého sportovního areálu s tenisovými kurty, zimním i fotbalovým stadionem. K nabídce dalších sportovních aktivit ve městě patří také dvě střelnice a umělá horolezecká stěna. Zalesněný charakter okolí města zase vybízí v letním období k pěší turistice a vyznavači cykloturistiky si mohou vybrat z řady tras různé obtížnosti. V zimním období nenechají v klidu vaše běžky zasněžené pláně okolních kopců.

DOSTUPNOST

Moravská Třebová leží v severozápadním cípu Moravy poblíž českých hranic, 15 km východně od Svitav.

  • Silniční spojení: městem prochází silniční komunikace I/35 z Olomouce do Hradce Králové
  • Autobusová doprava: je zajišťována ČSAD Ústí nad Orlicí
  • Železniční doprava: město je napojeno na rychlostní železniční uzel v České Třebové (cca 20 km)

ZDROJ INFORMACÍ: Městský úřad Moravská Třebová


V okolí 10 km najdete

Města a obce
2,6 km LINHARTICE
3,2 km ÚTĚCHOV
4,2 km STARÉ MĚSTO
4,7 km KUNČINA
4,7 km DĚTŘICHOV U MORAVSKÉ TŘEBOVÉ
4,9 km ROZSTÁNÍ
5,5 km RADKOV
5,7 km GRUNA
[Další... (4)]
Historické zajímavosti
21 m MĚŠŤANSKÉ DOMY - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
63 m MOROVÝ SLOUP V MORAVSKÉ TŘEBOVÉ
66 m KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
69 m MORAVSKÁ TŘEBOVÁ – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
69 m BUDOVA BÝVALÉ LATINSKÉ ŠKOLY - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
148 m ZÁMEK MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
210 m BAŠTA V MORAVSKÉ TŘEBOVÉ
373 m FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
[Další... (4)]
Kultura
403 m MĚSTSKÉ MUZEUM - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
410 m KULTURNÍ CENTRUM A KINO - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
477 m GALERIE UMĚLECKÉ FOTOGRAFIE MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
8,8 km PRŮMYSLOVÉ MUZEUM MLADĚJOV NA MORAVĚ
Sport
854 m AQUAPARK MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
856 m UMĚLÁ HOROLEZECKÁ STĚNA - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
897 m VÍCEÚČELOVÉ ATLETICKÉ HŘIŠTĚ - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
960 m TENISOVÉ KURTY - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
991 m KRYTÝ ZIMNÍ STADION - MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
1,1 km FOTBALOVÝ AREÁL SKP SLOVAN MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
4,8 km LETIŠTĚ MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
Obchod a služby
21 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.



Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz