Radhošť (1129 m n. m.) je nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Tady končí nejen hornatina, ale i Moravskoslezské Beskydy. Z holého vrcholu Radhoště i z cesty od Pusteven je možno spatřit jeden z nejkrásnějších rozhledů na beskydské panoráma - Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské vrchy, Javorníky, a za dobrého počasí i na slovenskou stranu na Malou Fatru a Západní Tatry.
TURISTIKA
Radhošť je díky nedaleké rekreační oblasti Pustevny a jednoduchému přístupu velmi navštěvovaný a od Pusteven po modré značce sem míří zástupy návštěvníků. Přístupy po jiných turistických trasách jsou náročnější a méně využívané, proto vhodné pro milovníky méně davové turistiky.
STRAVOVÁNÍ A UBYTOVÁNÍ
Na vrcholu, na jižním svahu je Horský hotel Radegast, kde se můžete občerstvit, ale i ubytovat.
ZAJÍMAVOSTI- V dobách slovanského dávnověku bylo toto místo místem kultovním, kde si naši předkové hleděli obřady naklonit Radegasta, boha úrody, stád a pohostinství. Socha pohanského boha slovanských Ratarů - boha Radegasta je na hřebeni Radhošťské hornatiny, 2 km východně od vrcholu směrem na rekreační oblast Pustevny.
- S Radhošťskými Beskydami je neodlučně spjat zrod české turistiky, neboť podle památné hory byl v roce 1884 pojmenován jeden z nejstarších turistických spolků v českých zemích – Pohorská jednota Radhošť.
- Roku 1862 zde manifestovalo na táboře lidu 15 000 lidí za národní práva a odtud byl také vzat a slavnostně odvezen do Prahy jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.
- 5. července 1931 bylo za kaplí, u příležitosti velké pouti čítající okolo 30 000 poutníků z celé Československé republiky, instalováno sousoší Cyrila a Metoděje. Frenštátský rodák A. Polášek, v té době žijící a umělecky tvořící v americkém Chicagu je daroval, spolu se sochou boha Radegasta.
- Řada skalních puklin a podzemních jeskyní sváděla i k představám nadpozemských bytostí. Nejznámnější jeskyní je puklinová jeskyně Volařka ležící na svahu hřebenu asi 200 metrů jižně od vrcholu u cesty do Rožnova pod Radhoštěm. Kolmá jáma je 2 m široká a 3 m hluboká.
- Radhošť je opředen mnoha pověstmi. Nejznámější je pověst O sirotku z Radhoště.
DOSTUPNOST
Vzdálenost vzdušnou čarou: 4,5 km severně (SSV) z Dolní Bečvy.
- Vlakem: žst. Rožnov pod Radhoštěm (trať č. 281), vzdálenost 9,2 km pěšky.
- Autobusem: zastávka Prostřední Bečva Pustevny, vzdálenost 4 km.
- Na kole: cyklotrasa č. 46 vedoucí z Rožnova na Pustevny, odtud na Radhošť.
Mimo značenou cyklotraasu se cyklisté na Radhošť dostanou podle svých sil po jedne z turistických značek nebo po asfaltové cestě z Trojanovic nebo z Prostřední Bečvy a dál po hřebeni po modré turistické značce. - Pěšky:
Z Pusteven: na Pustevny se dostanete lanovkou z Trojanovic, autobusem z Rožnova p. R. nebo z Prostřední Bečvy, autem až do sedla Pusteven, kde je parkoviště (v zimě jsou nutné řetězy). Z Pusteven pak po modré turistické značce, současně s Naučnou stezkou Radegast. Tato trasa je nenáročná, vhodná i pro starší a nezdatné turisty, spíše se jedná o vycházku. Z Trojanovic: po modré značce se můžete vydat už z rozcestí u hotelu Ráztoka v Trojanovicích, odkud vede lanovka. 2 km stoupání údolím potoku Lomná. U rozcestí je parkoviště a autobusová zastávka (bus z Frenštátu - vlakové nádraží). Nebo můžete do Frenštátu dojít po červené značce (5 km žl.st.). U parkoviště je lanové centrum Tarzanie. Z Trojanovic: od rozcestí u hotelu Ráztoka se můžete vydat i po zelené turist. značce (4 km), která jde nejprve 1 km současně s asfaltovou cestou, potom zabočuje do lesa a svede vás po náročném výstupu na modrou značku na hřebeni, která vede k vrcholu Radhošť (1 km). Minete tak rekreační centrum Pustevny. Z Dolní Bečvy: po zelené turistické značce (8 km, převýšení 600 m), která se na hřebeni napojí na modrou značku na vrchol. Vede přes osadu Kamenné, krásné výhledy a určitě netradiční výstup. Na turisty tady moc nenarazíte. Trasa je náročnější, stále stoupání. Zelená značka vede už z Rožnova pod Radhoštěm. Z Rožnova pod Radhoštěm: po červené turistické značce (10 km), na značku se můžete napojit u Valašského muzea v přírodě. Značka nás vyvede z města, chvíli podél silnice do chatové oblasti, odtud začíná stoupání. Značka vede podél vrcholu Černá hora (885 m n. m.). Tento výstup je netradiční už tím, že k vrchlu se dostanete od západu. Z Frenštátu pod Radhoštěm po modré turist. značce (15 km), nástup na značku v centru (1 km od vlakového nádraží po červené). Nejprve nás vyvede z města, po asfaltové cestě, pak začíná stoupání lesem po zpevněné cestě, výhled na údolí Frenštátské brázdy, Lysou horu. Dostanete se na rozcestí Malý Javorník 776 m. Dál po úpatí Kyčery (875 m), sejdeme do sedla Pindula, kde je Zbojnická koliba, parkoviště (můžete se napojit i tady na trasu). Přejdeme silnici na Rožnov p. R. a pokračujeme po modré značce opět stoupáním přes Kaní, odkud vás čeká nejnáročnější část výstupu až po rozcestí, odkud půjdete současně s červenou turist. značkou vedoucí z Rožnova pod Radhoštěm. Náročná trasa! - Výstup na Radhošť mohou zdatnější turisté spojit s výstupem na Čertův mlýn a Kněhyni nebo na opačné straně na Velký Javorník přes sedlo Pindula.
|
|